Najpopularniejsze rodzaje łańcuchów napędowych

Najbardziej znany środek do przenoszenia napędu to z całą pewnością łańcuch napędowy. Jest niezwykle praktyczny oraz uniwersalny, a do tego bardzo wytrzymały. Jeśli zależy Ci na sprawnej i długotrwałej pracy urządzenia, wybierz ten model łańcucha.

Łańcuchy napędowe możemy podzielić na trzy kategorie: łańcuchy drabinkowe, łańcuchy płytkowe oraz łańcuchy pierścieniowe. Różnią się od siebie budową oraz zastosowaniem, które wynika z indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Łańcuchy płytkowe i pierścieniowe

Zacznijmy od łańcuchów płytkowych, które złożone są ze stalowych modułów złączonych ze sobą łańcuchem albo sworzniem. Dzielą się na łańcuchy prostobieżne i skrętne. Stosuje się je w przenośnikach buforowych oraz transportowych. Z kolei łańcuchy pierścieniowe (ogniwowe) używane są w przekładniach łańcuchowych, zawiesiach w wyciągnikach łańcuchowych oraz do łączenia ze sobą elementów metalowych.

Łańcuchy drabinkowe

Natomiast łańcuchy drabinkowe używane są jako cięgno napędowe oraz dźwigowe. Dzielą się na trzy rodzaje:

– Łańcuchy rolkowe – to zdecydowanie najczęściej stosowany rodzaj łańcuchów napędowych. Są bardzo wytrzymałe i wolno się zużywają. Składają się z ogniw wewnętrznych oraz zewnętrznych, które wyglądają podobnie jak ogniwa w łańcuchach tulejkowych. Wyróżnia je jednak rolka swobodnie obracająca się względem tulei. Łańcuchy rolkowe wykorzystywane są w rolnictwie, w maszynach przemysłowych i w technice magazynowej oraz transportowej.

– Łańcuchy tulejkowe – składają się z tulejek, płytek i sworzni. Najczęściej wykorzystywane są w maszynach wolnobieżnych, a rzadziej w urządzeniach, gdzie występują duże siły napędowe.

– Łańcuchy sworzniowe – mają niską wytrzymałość, dlatego nie są zbyt często stosowane. Wynika to z małej powierzchni roboczej przegubów.

Fachowej rady udzielił serwis http://prowadnice-szynowe.pl/

Najpopularniejsze rodzaje łańcuchów napędowych
5 (100%) 1 vote

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *