Najpopularniejsze przyczyny uszkodzenia łożysk

Metoda działania łożysk pomimo swej prostoty może sprawić wiele problemów. Trudno bowiem ocenić ich efektywność oraz stopień zużycia. Podstawowym kryterium w takich przypadkach jest wsłuchanie się w dźwięki dobiegające z wnętrza konstrukcji w których to łożyska zostały zastosowane. Poziom oraz rodzaj akustyki może mieć związek z usterkami takimi jak rysy, blokady, ślady wytarcie oraz korozja. Większość usterek tego rodzaju jest wynikiem nadmiernej eksploatacji.

Rodzaje uszkodzeń łożysk można podzielić na ich dwa rodzaje: przed eksploatacyjne i w trakcie eksploatacji. Te pierwsze mogą powstać w wyniku ich montażu, bądź transportu. Szkoda mogą pojawić się również, gdy występuje za duże napięcie w łożysku, bądź gdy źle są one spasowane. Aby uniknąć usterki należy zwrócić uwagę, czy gniazdo łożyska nie jest uszkodzone i warto się upewnić, czy nie występuje niewspółosiowość statyczna.

Drugie są efektem nadmiernej, lub błędnej eksploatacji. Wcześniej wspomniana niewspółosiowość przynosi szkody również w trakcie użytkowania łożyska. Aby być pewnym bezpieczeństwa korzystania z łożysk trzeba się upewnić, czy nie przechodzi przez nie prąd, są odpowiednio smarowane, stan uszczelek powinien być dobry i czy nie pojawiają się drgania w trakcie pracy łożyska. Jeśli odkryjemy chociaż jeden z tych wymienionych symptomów należy od razu zainterweniować by nie doprowadzić do zmęczenia materiału.

Skala uszkodzenia mierzona jest pod kątem kilku czynników. Jednym z nich jest natężenie prądu i to, jak długo ono trwa. Rodzaj łożyska również musi być wcześniej skategoryzowany, by móc precyzyjniej je naprawić. Obciążenie i luz części pomoże oszacować, jak poważna jest usterka. Stan smaru jest również cenną wskazówką. Przykładowo- jeśli nasze łożysko ma awarię związaną z elektrycznością należy zastosować łożyska z izolacją, jak łożyska hybrydowe- posiadają one świetną izolację, mogą pracować na wysokich obrotach i są bardzo trwałe.

Aby uniknąć uszkodzeń łożysk należy pamiętać, aby były one dobrze dobrane wobec naszych potrzeb, powinny one być profesjonalnie zamontowane i należy dbać o ich stan smaru. Przestrzeganie tych zasad pomoże nam cieszyć się sprawnymi łożyskami na dłużej.

Więcej informacji o łożyskach znajdziesz w serwisie http://lozyska-liniowe.com.pl

Najpopularniejsze przyczyny uszkodzenia łożysk
5 (100%) 1 vote

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *