Listwa zębata – do czego służy i jakie jest zastosowanie?

Koło zębate ma mnóstwo zastosowań. Podobnie rzecz się ma z listwami zębatymi, a wszystko za sprawą faktu, iż jedno wynika z drugiego. Standardową „zębatkę” łączy wiele z zębatym kołem. Wzajemna współpraca owych przyrządów jest w niektórych aspektach zależna, ale zanim ją opiszemy, warto odpowiedzieć sobie na pytanie – czym tak naprawdę jest listwa zębata?

Listwa zębata – definicja oraz zastosowanie

Wspomniana współpraca ma miejsce w przekładni zębatej – liniowej. Jest to rodzaj przekładni mechanicznej w której to zachodzi proces przeniesienia napędu. Ów proces jest możliwy dzięki kołom zębatym, które w momencie pracy ulegają tzw. zazębieniu – stąd nazwa. Jeśli chodzi o listwy zębate, to ich główne zastosowanie dotyczy oczywiście maszyn, a mówiąc ściślej – urządzeń, które wykorzystują moment przemieszczenia liniowego elementów roboczych. Przykładem tego typu maszyny jest wypalarka plazmowa. To konkretne zastosowanie jest w pełni uzasadnione z racji faktu, iż podstawowym walorem zębatki jest nieuginanie się oraz brak przepływu wibracji, który gwarantuje.

Zębatka koronowa – co warto o niej wiedzieć?

Zębatka koronowa to wariant zębatki o którym niewiele osób słyszało. Niezwykle ciekawa jest jej budowa, bowiem jest to rodzaj zębatki liniowej, która jest zakrzywiona. W ten sposób tworzy charakterystyczny okrąg, który tworzy duży promień. W przypadku pomniejszonej średnicy okręgu należy dokonać czynności, którą fachowcy określają mianem korekcji zbieżności zęba. Proces ten to typowy przykład zdarzenia, które pociągnęło za sobą paletę konsekwencji wymagających naszej ingerencji. Wspomniana korekcja sprawia, iż przekładnia zębowa swą konstrukcją przypomina przekładnię stożkową. Jej budowa również jest bardzo ciekawa, mianowicie – przekładnia stożkowa charakteryzuje się dwiema osiami ułożonymi w sposób prostopadły – ponadto posiada dwa koła. Na owych kołach ulokowane są tzw. głowy – zarysy tych głów kreują powierzchnię stożków, które rozpoczynają proces toczenia.

Do podstawowych rodzajów przekładni stożkowych zaliczamy następujące :

– przekładnie stożkowe śrubowe

– przekładnie stożkowe proste

– przekładnie stożkowe łukowe

Wszystkie warianty przekładni stożkowych stosowane są w momencie, gdy kierunek przekazywania mocy jest nierównolegle zmieniany. Na koniec należy wrócić do zębatki koronkowej – jej cechą szczególną jest zastosowanie listwy zębatej odznaczającej się niskim przełożeniem.

Z szeroką ofertą listew zębatych można zapoznać się na stronie internetowej – EBMiA.pl który zajmuje się sprzedażą wytrzymałych elementów ustalających: https://www.ebmia.pl/mechanika-elementy-ustalajace-c-196_4813.html

Listwa zębata – do czego służy i jakie jest zastosowanie?
Oceń ten wpis

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *