Gdzie szukać perfekcyjnych łożysk do prowadnic?

Wybór odpowiedniego – to znaczy wydajnego, ekonomicznego i efektywnego łożyska ślizgowego względem zastosowań liniowych to wbrew pozorom nie lada sztuka. W dzisiejszym artykule przedstawiamy krótki przewodnik, który powstał we współpracy z ekspertami serwisu http://lozysko-igielkowe.com.pl/. Pozwoli on na wybór łożyska dostosowanego do Twoich indywidualnych potrzeb. Zapraszamy do lektury!

Garść statystyk

Blisko 70% produktów potrzebujących łożyska może używać elementu tocznego, bądź łożyska płaskiego. Pierwszy z wariantów jest skuteczny w przypadku 15% z pozostałych 30%, zaś łożyska w wariancie płaskim względem drugiej połowy. Żeby wybrać odpowiednie łożysko liniowe dla 1/3 wspomnianego segmentu należy przede wszystkim poznać od podszewki konstrukcję prowadnic liniowych. Do pozostałych aspektów, które warto wziąć pod uwagę zaliczamy przede wszystkim początkowy koszt łożyska, koszta związane z przedwczesną wymianą łożysk oraz uśrednione koszta wynikające z przestojów.

Research to podstawa!

Czynnik wyjściowy to dokładne zapoznanie się ze zastosowanymi materiałami oraz wariantami łożysk, które różnią się ze względu na obsługiwane obciążenia. Tego rodzaju pakiet informacji udostępniany jest przez producenta, ale można pozyskać go także ze źródeł niezależnych. Aby mieć pewność, że łożysko, które chcemy wybrać sprawdzi się w naszych warunkach, warto przeprowadzić krótki test. W tej kwestii nieocenioną pomoc przynosi nam niezależne laboratorium specjalizujące się w tribologii. Dzięki niemu możemy zaoszczędzić zarówno na kosztach, jak i na czasie.

Po przeprowadzeniu testów w skład których wchodzi także reaktywność konstrukcji łożyska pozostaje tylko wybrać odpowiedni jego typ w wariancie liniowym. Na współczesnym rynku mamy do wyboru kilkaset łożysk liniowych. Eksperci polecają zawęzić krąg poszukiwań do łożysk kulkowych, które ich zdaniem niosą ze sobą wiele zalet. Jakich?

Zalety łożysk kulkowych

Łożyska kulkowe to najpopularniejszy i najbardziej ceniony wariant łożysk liniowych. Charakteryzują się one minimalnym tarciem i przewidywalnym okresem eksploatacji. Niestety – posiadają również pewne ograniczenia… Inżynierowie zwracają uwagę, iż w zależności od rodzaju zastosowania mogą wykazywać się nadmierną hałaśliwością. Ponadto należy je regularnie smarować, bowiem są podatne na korozję. Właśnie dlatego perfekcyjnie sprawdzą się w branży przemysłu spożywczego. Przy zastosowaniu warto pamiętać o tym, że zbyt szczelne smarowanie może doprowadzić do zwiększenia tarcia roboczego, zaś uszczelki należy trzymać z dala od toksyn, ponieważ są na nie podatne.

Gdzie szukać perfekcyjnych łożysk do prowadnic?
5 (100%) 1 vote

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *