Elektrozawory alternatywą dla zwykłych zaworów

Żyjemy w czasach stale rozwijających się technologii i poszukiwania nowych, lepszych rozwiązań w różnych dziedzinach życia. Jednak są też rzeczy czy rozwiązania, które wykorzystuje się od lat, ponieważ doskonale się sprawdzają. Jednym z przykładów są właśnie elektrozawory. Poniżej kilka ciekawostek na ich temat.

Wiele branż zrezygnowało z wykorzystania zwykłych zaworów na rzecz zaworów elektromagnetycznych znanych jako elektrozawory. Podczas lektury tego artykułu dowiesz się na jakiej zasadzie działają i do czego są one wykorzystywane.

Nie zagłębiając się w specjalistyczne definicje, można w prosty sposób wytłumaczyć czym są elektrozawory. Są to zawory, które steruje się elektrycznie. Łączą one w sobie dwa urządzenia – zawory mechaniczne oraz elektryczne siłowniki.

Elektrozawory wykorzystywane są w wielu różnych branżach. Z powodzeniem sprawdzają się w motoryzacji, automatyce przemysłowej czy podobnych branżach. Znalazły one również zastosowanie w sprzętach laboratoryjnych.

Zasada ich działania jest niezwykle prosta. Opiera się ona na prostych procesach elektromagnetycznych. Jeśli cewka zaworu nie otrzymuje napięcia, pozostaje on otwarty. Następnie, gdy do cewko zostanie dostarczone napięcie wewnątrz zaworu wytwarza się siła elektromagnetyczna która powoduje zamknięcie zaworu. Bez problemu można również w odwrotnych sytuacjach wykorzystywać ten proces (najpierw zamykanie zaworu, później jego otwieranie.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Przekladnie-planetarne.com.pl

Elektrozawory alternatywą dla zwykłych zaworów
5 (100%) 1 vote

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *