Do czego stosuje się siłowniki pneumatyczne?

Choć małe i niepozorne, okazują się niezwykle pomocne na co dzień. Mowa o siłownikach, które są nieodzownym urządzeniem w przemyśle. Znajdziemy je także w naszym najbliższym otoczeniu, np. w samochodach. Są w stanie wyręczyć człowieka w bardzo wielu czynnościach.

Siłowniki pneumatyczne – rodzaje

Siłowniki możemy podzielić na trzy rodzaje: elektryczne, hydrauliczne, a także pneumatyczne. Te ostatnie stosowane są zdecydowanie najczęściej ze względu na zasady działania, a także nieskomplikowaną budowę. Dzielą się ze względu na rodzaj ruchu roboczego (liniowe, krzywoliniowe, kątowe), rodzaj użytego elementu roboczego (membranowe, mieszkowe, tłokowe), a także ze względu na występowanie tłoczyska.

Siłowniki pneumatyczne – zalety

Siłowniki pneumatyczne wprawiają w ruch maszyny i tym samym odciążają człowieka, który nie musi już wykonywać wielu prac, a jedynie je nadzorować. Sprawdzają się szczególnie w przypadku urządzeń wymagających jednostajnego ruchu. Ich ogromną zaletą jest prosta obsługa oraz konstrukcja. Co więcej, siłowniki pneumatyczne są w stanie z łatwością pracować nawet w bardzo niekorzystnych warunkach atmosferycznych – zarówno przy bardzo wysokich, jak i niskich temperaturach. Za ogromny atut uważa się także bezpieczeństwo, które jest zapewniane podczas pracy z tymi urządzeniami. Dodatkowo warto wspomnieć, że siłowniki mogą być wykonywane na indywidualne zamówienie. W Polsce znajdziemy wiele takich firm, które oferują bogaty wybór siłowników pneumatycznych.

Siłowniki pneumatyczne – zastosowanie

Siłowniki pneumatyczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej wykorzystuje się je w przemyśle. Są jednym z komponentów linii produkcyjnych, linii do pakowania gotowych produktów czy też pras. Można je również spotkać w urządzeniach wykorzystywanych przez służby ratunkowe, czyli m.in. w rozwierakach oraz przecinakach. Znajdują się także w samochodach i są pomocne przy otwieraniu drzwi, jak również w bramach wjazdowych, gdzie umożliwiają automatyczne zamykanie.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://silnik-elektryczny.com.pl/

Do czego stosuje się siłowniki pneumatyczne?
5 (100%) 1 vote

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *