Najbardziej znany środek do przenoszenia napędu to z całą pewnością łańcuch napędowy. Jest niezwykle praktyczny oraz uniwersalny, a do tego bardzo wytrzymały. Jeśli zależy Ci na sprawnej i długotrwałej pracy urządzenia, wybierz ten model łańcucha.
Łańcuchy napędowe możemy podzielić na trzy kategorie: łańcuchy drabinkowe, łańcuchy płytkowe oraz łańcuchy pierścieniowe. Różnią się od siebie budową oraz zastosowaniem, które wynika z indywidualnych potrzeb i oczekiwań.
Łańcuchy płytkowe i pierścieniowe
Zacznijmy od łańcuchów płytkowych, które złożone są ze stalowych modułów złączonych ze sobą łańcuchem albo sworzniem. Dzielą się na łańcuchy prostobieżne i skrętne. Stosuje się je w przenośnikach buforowych oraz transportowych. Z kolei łańcuchy pierścieniowe (ogniwowe) używane są w przekładniach łańcuchowych, zawiesiach w wyciągnikach łańcuchowych oraz do łączenia ze sobą elementów metalowych.
Łańcuchy drabinkowe
Natomiast łańcuchy drabinkowe używane są jako cięgno napędowe oraz dźwigowe. Dzielą się na trzy rodzaje:
– Łańcuchy rolkowe – to zdecydowanie najczęściej stosowany rodzaj łańcuchów napędowych. Są bardzo wytrzymałe i wolno się zużywają. Składają się z ogniw wewnętrznych oraz zewnętrznych, które wyglądają podobnie jak ogniwa w łańcuchach tulejkowych. Wyróżnia je jednak rolka swobodnie obracająca się względem tulei. Łańcuchy rolkowe wykorzystywane są w rolnictwie, w maszynach przemysłowych i w technice magazynowej oraz transportowej.
– Łańcuchy tulejkowe – składają się z tulejek, płytek i sworzni. Najczęściej wykorzystywane są w maszynach wolnobieżnych, a rzadziej w urządzeniach, gdzie występują duże siły napędowe.
– Łańcuchy sworzniowe – mają niską wytrzymałość, dlatego nie są zbyt często stosowane. Wynika to z małej powierzchni roboczej przegubów.
Fachowej rady udzielił serwis http://prowadnice-szynowe.pl/